top of page
  • Instagram
  • Pinterest

Dubaj

  • karolinahotova
  • 14. 2.
  • Minut čtení: 3

Na Dubaj dostávám spousty dotazů. Zda vůbec stojí za to, zda je to vhodná dovolená s dítětem, jestli je tam draho, bezpečno, ženy se musí zahalovat, a další. Tak si to pojďme rozebrat.


Dubai Creek Harbour
Dubai Creek Harbour

Pokud hledáte dovolenou v teple v období od podzimu do jara, Dubaj je rozhodně to pravé ořechové. Navíc let z Prahy či Vídně trvá zhruba 6 hodin, což je fakt jeden z nejkratších letů, který můžete najít, když chcete za sluníčkem a exotikou například v lednu. Pro srovnání do takového Ománu poletíte z Prahy ještě asi o hoďku déle, na opačnou stranu do Dominikánské republiky už zhruba 9 hodin.

Do Spojených Arabských Emirátů žádná speciální víza jako občan České republiky nepotřebujete. Ani po příletu není třeba nic platit, jako je tomu třeba v Egyptě. Co stejné je, váš cestovní pas musí být platný ještě nejméně 6 měsíců po vašem plánovaném odletu z SAE. Bez podmínky. Arabští úředníci jsou nesmlouvaví. Zažili jsme na vlastní kůži, když kolegyni vypršela něco jako pracovní víza. A to jsme chtěli zemi už jen opustit.


Palm Jumeirah pohled z “The View at the Palm”
Palm Jumeirah pohled z “The View at the Palm”

Nejsem tady od toho, abych někomu dávala lekce z geografie (sama bych je kolikrát potřebovala), ale pár základních faktů vám shrnu. Nebo vlastně stačí jeden. SAE se skládá ze 7 emirátů. A některé jejich zákony se liší. Takže pokud se chystáte z Dubaje vyjet, například vypůjčeným autem, je třeba se pravidlům přizpůsobit. To se týká například již zmíněného oblékání. Ale my se v tomhle článku bavíme o Dubaji.


Sheikh Zayed road, pohled ze “Sky Views Observatory”
Sheikh Zayed road, pohled ze “Sky Views Observatory”

Dubaj se v posledních letech velmi uvolnila a přizpůsobila turistům. Byť ještě před několika lety vám hrozila pokuta, kdybyste se s partnerem drželi na ulici za ruce, dnes už vám ani za odhalená ramena a kolena nic nehrozí. Na veřejných plážích si na sebe klidně oblečte bikiny. Jen se smiřte s opálenými ramínky, opalování nahoře bez už totiž zakázáno je! Až na mešity nejsou pravidla oblékání pro turisty nijak přísná, nemusíte nosit Abayu ani si zakrývat vlasy. Avšak z respektu k místním vám já i oficiální stránky emirátské vlády doporučujeme oblékat se na veřejných místech ne příliš vyzývavě. Na přehnané projevy náklonosti si dejte také pozor. Držení za ruce je v pohodě, ale objímání a polibky rozhodně rádi nevidí. Nedej (Alláhu) bože, pokud nejste svoji.


Slánka a pepřenka v restauraci “Arabian Tea House”
Slánka a pepřenka v restauraci “Arabian Tea House”

Pokud má některé velkoměsto superpřehlednou síť veřejné dopravy, je to Dubaj. Metrem se dostanete úplně všude, kam budete potřebovat. A kam ne, tam vás posune tramvaj, autobus, nebo taxík. Určitě se cestování veřejnou dopravou nemusíte bát, na každé stanici je k zakoupení tzv. Nol karta. Můžete si vybrat mezi dobíjecí i jednorázovou. Metro má (zatím) jen dvě linky, takže je opravdu téměř nemožné se ztratit.

Nejpohodlnějším, byť ne vždy nejrychlejším dopravním prostředkem, je určitě taxi. I v tomhle případě mám pro vás pár tipů. První, vždy jezděte těmi s barevnou střechou. Barev je několik a liší se v tom, jaké patří společnosti, nebo zda jsou státní. Jedno je ale spojuje, a to je cenová sazba a povinnost taxametru. A vždycky musí mít terminál. To už je spojují tři věci. Prostě jsou to takoví bratranci. V Dubaji to s taxíky funguje jako v amerických filmech. Prostě mávnete a on zastaví. Pokud ale zrovna žádný nejede, nebo chcete mít jistotu, a máte připojení k internetu (na většině veřejných míst je i wifi), taxi objednejte přes aplikaci Careem.

Setkáte se taky s neoznačenými taxíky, jejichž řidiči vás budou lákat, jestli potřebujete svézt, sotva se na ulici na pár vteřin zastavíte. Někdy nemáte jinou možnost a vezmete i ty, ale rozhodně myslete na to, že je to s nimi jako se vztahy na jednu noc. Je potřeba si hned na začátku stanovit pravidla. Tedy domluvit se na ceně, destinaci a způsobu platby. Bývají totiž dražší, ale smlouvaví. A smlouvavost funguje na obě strany, takže na vás občas zkusí nějaký příplatek za platbu kartou, nebo že jim nefunguje terminál.


Promenáda “La Mer”
Promenáda “La Mer”

Spoustu lidí se bojí, že je v SAE hodně draho. Podle mě prostě záleží, co chcete zažívat, kde chcete jíst, a jestli si chcete jako suvenýr přivézt kabelku Louis Vuitton nebo vycpaného velblouda. Pokud půjdete na večeři s výhledem na Burj Khalifu, nebo na Dubai Marinu, pravděpodobně se trochu plácnete přes kapsu. Pokud se spokojíte s jídelnou pro místní, pouličním občerstvením nebo supermarketem, najíte se dost možná ještě lépe a rozhodně levněji. Při nákupu na souqu (klasické tržiště) rozhodně smlouvejte. A zbydou vám penízky na super turistické atrakce, jako Global Village, nebo Atlantis. S konkrétními tipy a hodnocením těch nejprofláklejších i méně známých se vrátím příště.

Safe Flight!

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page